Zapowiedzi książkowe - listopad 2018

by - listopada 01, 2018


Cześć kochani,
październik mi minął jak jedno mrugnięcie oczami, a za oknem i na kalendarzu widać listopad. A skoro listopad to czas na nowości wydawnicze. Nie będzie ich za dużo, ale jednak kilka tytułów mnie zaciekawiło. Odnoszę wrażenie, że wydawnictwa już szykują się do świąt, bowiem liczba tytułów z taką tematyką jest zatrważająco duża, a gdzie tu jeszcze czas do świąt? Nie będę Wam tu również pokazywać kolejnych romansideł, wydawanych przez pewne wydawnictwo, bo nie wydawały mi się ciekawe, więc co dziś znajdziecie? Kilka obyczajówek, kilka poradników i zaskakująco - zero thrillerów psychologicznych. Nie znalazłam nic ciekawego w tej kwestii, więc... Zaczynamy :)


Wszystkie nasze obietnice | C. Hoover
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Idealna miłość. Nieidealni ludzie.
Quinn i Graham przysięgali sobie miłość, wierząc, że wspólnie poradzą sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. Ma to upamiętniać szkatułka, którą Graham podarował ukochanej w dniu ślubu. Przez kilka następnych lat wzajemne przyrzeczenia stają się źródłem rozczarowań. W życiu małżonków zaczyna królować rutyna, a marzenia o założeniu rodziny stają się nieosiągalne. Oddalający się od siebie Quinn i Graham zaczynają wątpić w sens swojego związku.
Przyszłość ich małżeństwa kryje się jednak w śladach z przeszłości zamkniętych w szkatułce – pod sekretami, błędami i niedopowiedzeniami...
Historia Quinn i Grahama rozpoczyna się w momencie, gdy oboje rozstają się ze swoimi partnerami. Czy taki los spotka również ich związek?
Colleen Hoover z dobrze znaną czytelniczkom szczerością i wnikliwością opisuje parę pogrążoną w kryzysie. I szuka odpowiedzi na pytanie: czy albo kiedy przestać walczyć o ocalenie małżeństwa, które przecież miało trwać wiecznie?

Jak pewnie wiecie, ja Colleen biorę w ciemno i tak też będzie z jej najnowszą pozycją. Strasznie spodobał mi się opis - bardziej lubię dojrzalszą Colleen niż jej wcześniejsze powieści i pewnie będę w mniejszości w tej chwili, ale to nic :) Colleen to Colleen i z pewnością na tę powieść się skuszę.Karuzela | P. Świst
Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Wielka kasa budzi wielkie namiętności. I wielkie pożądanie. Czasem otumania i ogłupia. Zupełnie jak seks, albo jeszcze bardziej. 
Dwoje młodych adwokatów, Piotr i Olka, przyjaźni się od studiów. Są uwikłani w kompletnie nieudane małżeństwa: mąż Oli jest hazardzistą z upodobaniem rozpuszczającym jej pieniądze, żona Piotra leczy się po załamaniu nerwowym. Między Olką i Piotrem nawiązuje się romans, który jeszcze bardziej komplikuje ich i tak trudną sytuację. Żeby była jasność: żadne z nich nie jest kryształowe. Olka ma problem z używkami, Piotr wyjątkowo łatwo ulega wdziękom kręcących się wokół niego dziewczyn. Łączy ich nie tylko uczucie, ale także chęć zrobienia wielkich pieniędzy. Korzystając z prawniczej wiedzy i kontaktów w przestępczym półświatku rozkręcają karuzelę podatkową. Pieniądze płyną wartkim strumieniem, wszystko idzie jak po maśle – ale tylko do czasu. Ktoś pękł, ktoś sypnął, ktoś poszedł na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Olka trafia do więzienia, Piotr ukrywa się na Śląsku. Marzenia o bogactwie prysły... ale czy na pewno? Wiele się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że do gry wkraczają Lilka i Kinga...

Paulina Świst wraca z nową pozycją. Zaciekawił mnie ten opis, aczkolwiek tematyka nie jest mi bliska i raczej unikam połączenia zdrady z nałogami, to może jednak się skuszę. Kto to wie? :)


Nawet o tym nie wspominaj | E. Maskame
Wydawnictwo: Feeria Young
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Miłość jest wszystkim... ale nie tym, czego się spodziewasz. 
Seria "Dimily" uzależniła od siebie tysiące czytelniczek na całym świecie. Porywająca historia Eden i Tylera zostawiła po sobie niedosyt. Autorka spełniła prośby fanek i napisała prequel, który dodaje pikanterii całej historii!
Tym razem Estelle Maskame oddała głos bohaterowi, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Tę opowieść - opowieść Tylera – po prostu trzeba przeczytać, aby naprawdę zrozumieć, co i dlaczego się wydarzyło. Jak radził sobie dwunastoletni Tyler, dręczony przez ojca? Co czuł jako gniewny, zbuntowany nastolatek, kiedy po raz pierwszy zobaczył Eden?
Masz szansę wejść w głowę Tylera i poznać jego najskrytsze myśli. W końcu dowiesz się więcej o tym, czego nie mogła wiedzieć Eden. Ta perspektywa chwyci cię za serce, złamie je i pokaże, czemu Tyler stał się wiecznie wściekłym i nieszczęśliwym chłopakiem, którego poznałyśmy w pierwszym tomie serii "Dimily". 
Pozycja obowiązkowa dla każdej fanki serii "Dimily"! A jeśli jeszcze nie czytałaś "Dimily" - możesz zacząć od tej książki... bądź zostawić sobie ją na koniec, jako lekarstwo na "kaca książkowego", który z pewnością będzie Ci doskwierał po odłożeniu na półkę ostatniego tomu!

Taa... Cała seria "Dilmy" ciągle przede mną, ale pewnie jak ją przeczytam, to również i za tę książkę się wezmę :) Troszkę piszę to w ciemno, ale czytałam sporo pozytywnych opinii, więc czas się zabrać za zaległości :)


Ksiąga zwierząt niemalże niemożliwych | C. Henderson
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Aksolotl, niesporczak, ksenofiofor, motyl morski, rekin chochlik – na naszej planecie żyje wiele zwierząt, które daleko wykraczają poza ludzką wyobraźnię: prawdziwych stworzeń, które są często bardziej zadziwiające, niż wszystko, o czym fantazjowali autorzy średniowiecznych bestiariuszy. Dzisiaj nie boimy się już potworów morskich ani szyszymor. Ale poczynając od niesławnego pszczoło-jamnika aż po kałamarnicę olbrzymią – zwierzęta nadal urzekają tym, co mogą zrobić i tym, czego nie mogą, a także tym, co o nich wiemy, no i tym, czego nie. Na przykład krab yeti – żyjący ponad 2 kilometry pod powierzchnią oceanu w temperaturach sięgających 300 stopni Celsjusza – używa swoich futrzastych ramion do hodowli bakterii, którymi się żywi. Niesporczak z kolei należy do grona zwierząt "niezniszczalnych" i potrafi przeżyć w przestrzeni kosmicznej. 
Caspar Henderson – penetrując i głębie oceanów, i najbardziej jałowe zakątki ziemi – w sposób dowcipny, pasjonujący i elokwentny prezentuje nam współczesną menażerię: opisuje piękno i dziwaczność wielu stworzeń, z których część jest tak zadziwiająca, że chciałoby się dla nich założyć osobne Archiwum X. Dzięki nim po raz kolejny można się przekonać, jak wspaniały jest świat, w którym żyjemy.

Ta pozycja mnie strasznie zaciekawiła. Nie jest to typowa lektura, jakie czytam na co dzień, ale od czasu do czasu i ja lubię sięgnąć po coś, co mnie w jakimś stopniu dokształci z danej tematyki. A  zwierząt nigdy dość! :) Poza tym bardzo podoba mi się okładka i wydanie tej książki, więc ma już na wstępie dodatkowego plusa :D


Zemsta i przebaczenie | E. E. Schmitt
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Czy przebaczenie może okazać się najbardziej wyrafinowaną zemstą?
Bliźniaczki Barbarin, Lily i Moïsette, łączy nierozerwalna, ale i trudna więź. Choć wyglądają identycznie, jedna z nich od najmłodszych lat budzi powszechną sympatię, a druga tylko niepokój. Jedna idzie lekko przez życie i spogląda na świat z radością, a drugą trawi nieokiełznana żądza destrukcji i zemsty. Jedna zawsze wybacza drugiej. 

Czy są tu fajni E. E. Schmitta? Ja się do nich na razie nie zaliczam, bowiem jeszcze nic nie czytałam tego autora, ale może kiedyś? Kto to wie  :)


Zawsze przy tobie | K. A. Linde
Wydawnictwo: Burda
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Miałam cudowne życie, dopóki mój mąż nagle nie umarł. Nigdy sobie nie wyobrażałam, że będę samotną matką i wdową. Kiedy w moim życiu pojawia się David Calloway, nie mam w sercu miejsca na uczucie. Ale on postanawia być wobec mnie delikatny i troskliwy. Czyżby to była prawdziwa miłość?Jestem gotowa oddać mu serce. A on? Ale wokół mnie zaczynają mnożyć się sekrety. Mój świat się rozpada pod ich ciężarem. Nie wiem, czy zdołam to przetrzymać.

Tak! K. A. Linde i jej najnowsza powieść. Uwielbiam! Kocham! Tę autorkę ostatnio biorę w ciemno i się nie zawodzę. Oczywiście, nie jest to żadna wybitna literatura, ale idealna na jeden/dwa wieczory, aby móc spędzić czas :) Ja z pewnością po tę powieść sięgnę.


Między nami chaos | S. Miller
Wydawnictwo: Burda
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Czy wolałbyś żyć z koszmarną prawdą, czy w błogiej nieświadomości?
Życie osiemnastoletniego Arthura wali się w gruzy, kiedy dostaje sądowy zakaz zbliżania się do swojej byłej dziewczyny, traci stypendium i szansę na dobre studia. Chcąc ukrócić nieco jego destrukcyjne zachowanie, ojciec wysyła go na pewien czas do wujostwa. Tam Arthur odkrywa dziennik swojego dziadka, słynnego pisarza, który pięć lat wcześniej na tydzień przed śmiercią wyruszył nagle w zagadkową podróż. Jej celu nie znał nikt z rodziny, a co gorsza – nikt nawet nie próbował się dowiedzieć, co się w tym czasie wydarzyło. Podążając za wskazówkami, które znajduje w dzienniku, Arthur próbuje odtworzyć ostatnie dni życia swojego dziadka. Chce się dowiedzieć, kim naprawdę był, czego szukał tysiące kilometrów od rodzinnego domu i... czy rzeczywiście nie żyje. Nie wie, że na końcu drogi poza bolesną tajemnicą odkryje prawdziwego siebie.

Z początku nie chciałam umieszczać tego tytułu w zestawieniu, ale skusił mnie opis. Podoba mi się postawione pytanie. No właśnie, lepsza prawda czy błoga nieświadomość? Myślę, że skuszę się na tę pozycję.


Boże Narodzenie w Lost River | F. Flagg
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Gdzieś na południu Alabamy, w najdalszym zakątku tego stanu, nad brzegami rzeki wolno snującej swój bieg, leży urocze senne miasteczko. Nazywa się Lost River i rzeczywiście, świat jakby o nim zapomniał. Czasem ktoś się zabłąka, źle skręci z autostrady, przyjedzie na krótką kurację. I... zostanie! Bo miejsce jest magiczne. Zgodnie z sugestią lekarza Oswald T. Campbell zostawił za sobą chłodne i wilgotne Chicago, by nadchodzącą zimę spędzić w ciepłym klimacie Lost River. Ciężko chory i samotny, nie spodziewał się, że zaprzyjaźni się z listonoszem, który pocztę dostarcza łodzią, sklepikarzem leczącym zranione serca, a nawet stanie się... obiektem matrymonialnych intryg! Pośród pięknej przyrody i ludzi, którzy hojnie obdarowują się dobrem i nigdy nie zamykają drzwi swoich domów, jego życie niespodziewanie rozkwita. Oswald odkrywa w sobie talent artystyczny, ale czy zdoła pokonać chorobę? Wszak Boże Narodzenie to czas cudu, a dobro wraca... 

Ta okładka to jest mistrzostwo! Nie jest banalna jak większość świątecznych zapowiedzi z tulącą się parą. Jest niekonwencjonalna i przez to trafiła w mój gust. Następnie opis. Myślę, że może mnie zaciekawić, choć zbyt wielką fanką tego typu pozycji nie jestem... Ale może zbliżający się czas świąt coś we mnie przełamie :)


Zielone Boże Narodzenie | K. Fogner
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Cudowne Boże Narodzenie z przepysznym jedzeniem – przygotowanym z samach produktów roślinnych! W książce znajdziecie wegańskie przepisy na świąteczne potrawy do podania na wieczerzę wigilijną i między świętami oraz podczas adwentowych spotkań przy kawie i grzanym winie. "Zielona" Gwiazdka to naprawdę uroczysty czas dla ludzi, zwierząt i naszego środowiska. I czas objadania się: daktylowe praliny, chleb z orzechami i cynamonem, słonecznikowe klopsiki, marynowana na słodko cukinia, cebula z pieca – to tylko część pysznych przepisów na niezapomniane święta. 

Ta pozycja szczególnie do mnie przemówiła, bowiem... nie jadam od jakiegoś czasu mięsa i w tym roku będę musiała się jakoś z tym tematem uporać, a ta książka nada się idealnie do tego typu eksperymentowania :)


Atlas szczęścia | H. Russell
Wydawnictwo: Insignis
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Czujesz strach przed zbliżającą się rozmową o pracę? Bądź jak Islandczycy. Ich þetta reddast – przeświadczenie, że wszystko jakoś się ułoży – na pewno doda ci wiary w siebie. 
Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej sytuacji radzą sobie Chińczycy, i znajdź swoje xìngfú – cel, który nada twoim działaniom głębszy sens. 
Zbyt wiele spraw na głowie? Z pomocą przyjdą ci Włosi i opanowana przez nich do perfekcji sztuka słodkiego nicnierobienia, czyli dolce far niente. 
Przytłoczony pracą i oderwany od natury? Szwedzi mają na to radę: smultronställe, dosłownie poletko poziomek, a w głębszym znaczeniu sielskie odludzie, dokąd możesz uciec przed zgiełkiem współczesnego świata. 
"Atlas szczęścia" zabierze cię do Australii, Walii, Bhutanu, Irlandii, Finlandii, Turcji, Syrii, Japonii i wielu innych krajów. Odkryjesz sekrety szczęścia z różnych zakątków świata i przekonasz się, jak dzięki nim można zmienić swoją codzienność.

Bardzo rzadko sięgam po książki Wydanwictwa Insignis, ale ta chyba najbardziej mnie zaciekawiła swoją tematyką. Takie połączenie poradnika, z książką socjologiczno - kulturową po części. Myślę, że znajdzie grono swoich odbiorców.

Wieczny las | J. Stoszek
Wydawnictwo: Pascal
Data premiery: 14 listopada

Opis:
Ta książka powstała z miłości do drzew. 
Chociaż nasza egzystencja jest zależna od lasów, paradoksalnie jesteśmy dla nich największym zagrożeniem. Rośliny od wieków o nas dbały, lecz dziś to my musimy zadbać o nie, pozostawiając im wolną przestrzeń, w którą nie będziemy ingerować. 
Justyna Stoszek, twórczyni żywych rzeźb forest forever, to artystka, prekursorka roślinnych instalacji w szkle. Swoje serce oddaje lasom i naturze. Zwraca uwagę na symbiozę, w jakiej żyjemy z roślinami. 
W tej książce opowiada historie ludzi, dla których Puszcza Białowieska, las mazurski i las beskidzki są nie tylko miejscem zamieszkania, ale całym życiem. Spójrz na las ich oczami, wsłuchaj się z nimi w szum drzew...

Ta pozycja to jest mistrzostwo pod względem okładki. Przepiękne niebanalne wydanie książki, która będzie z gatunku literatury faktu. Myślę, że warto się tym tytułem zainteresować.


Ogień i krew | G. R. R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 20 listopada

Opis:
300 lat przed wydarzeniami opisanymi w "Grze o tron", kiedy Westeros rządziły smoki... Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów... 
Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, "Grze o tron", Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego sławetnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii. 
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?

Proszę Państwa, Grześ wraca z nową pozycją! Tym razem zabiera nas do Westeros za czasów smoków. Brzmi intrygująco? Z pewnością. Ja na pewno się skuszę na tę pozycję :)


Bitwy w świecie Tolkiena | D. Day
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 26 listopada

Opis:
Bogato ilustrowany przewodnik po dramatycznych zmaganiach sił dobra i zła w świecie Tolkienowskiego Śródziemia. 
Książka "Bitwy w świecie Tolkiena" przywołuje największe starcia, jakie miały miejsce na przestrzeni trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem. David Day zwięźle opisuje ludy i bohaterów zaangażowanych w poszczególne konflikty, omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień. Niewątpliwą zaletą książki jest porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, i to nie tylko z tymi najbardziej oczywistymi, jak greckimi i skandynawskimi, lecz także tybetańskimi. 
Książka zawiera liczne barwne i czarno-białe ilustracje, tabele chronologiczne oraz odsyłacze do opisów konfliktów przedstawionych w "Silmarillionie", "Niedokończonych opowieściach", "Hobbicie" i "Władcy Pierścieni". Stanowi ona tematyczne rozwinięcie "Atlasu Tolkienowskiego" tego samego autora.

W listopadzie pojawi się również coś dla fanów Tolkiena, do których i ja się zaliczam :) Nie lada gratka, która z pewnością trafi na mój regał. Bo jakże można nie kochać Tolkiena? :)


Gdybym wiedziała | R. Donovan
Wydawnictwo: Feeria Young
Data premiery: 28 listopada

Opis:
W rodzinie Lany każda kobieta ma pewną, wydawałoby się, dobrą cechę – która jednak przynosi jej tylko nieszczęście. Wiara, zaufanie, życzliwość i odwaga niszczą ich życie, chociaż powinny je budować. Klątwą Lany jest absolutna szczerość. Dziewczyna przeczuwała, że ta cecha może ją kiedyś zniszczyć, ale nie miała pojęcia, jak dramatyczne będą tego okoliczności. Gdy mimowolnie staje się świadkiem strasznych wydarzeń, decyduje się milczeć, sądząc, że prawda i tak jej nie uratuje. Niestety, biegu wydarzeń nie da się zatrzymać. Oskarżenia padają na nią, a to doprowadza ją tam, gdzie nigdy nie chciała wrócić... Musi stać się zamkniętym wulkanem milczenia, odrzucenia, tajemnic i braku miłości. Czy z tej sytuacji jest w ogóle jakiekolwiek wyjście? Czy Lana ma szansę uratować chociaż siebie? A może wszystko zniszczy eksplozja wulkanu?

Przed ostatnią pozycją na jaką warto zwrócić uwagę, to powrót R. Donovan. Kojarzycie serię "Oddechy"? Ja przeczytałam na razie tylko pierwszą część, w której zostałam zabrana na emocjonalną przejażdżkę kolejką górską. Emocje i jeszcze raz emocje! Opis brzmi intrygująco i to jest kolejna pozycja, która prędzej czy później trafi w moje ręce :)


Twoje życie w moich rękach | K. Skrzydłowska - Kalukin
Wydawnictwo: Burda
Data premiery: 28 listopada

Opis:
Katarzyna Kalukin w rozmowach z lekarzami najpopularniejszych specjalizacji w Polsce i pracownikami polskiej służby zdrowia. 
Co widzi pacjent w szpitalnej izbie przyjęć? Zatłoczoną poczekalnię, w której siedzi się po kilka godzin, tłok, lekarzy i pielęgniarki, które go lekceważą. A co widzą lekarze i pielęgniarki? O tym jest ta książka. 
Zbiór rozmów z ludźmi, którzy tworzą naszą służbę zdrowia i opowiadają nam o niej ze swojej perspektywy. Ta publikacja pomoże nam zrozumieć, jak wygląda codzienność z tej drugiej strony - nawał pracy, brak możliwości stosowania najnowszych osiągnięć medycyny, absurdy systemu. 
"Pacjenci nas obrażają, krzyczą, że płacą składki i nas utrzymują. Nie zapomnę dyżuru na SOR, kiedy pacjenci w poczekalni chcieli mnie zlinczować, bo oni czekali, a ja musiałam pójść na blok operacyjny do urazu. Pacjent przyjechał z innego szpitala, jedno, jedyne oko, a chorzy z zapaleniem spojówek mieli do mnie pretensję, że poszłam zorganizować operatora dla tego najbardziej potrzebującego z nich".

I ostatnia pozycja. Znów literatura faktu/reportaż. Co raz częściej pojawiają się książki ukazujące skrywaną prawdę o pracy w służbie zdrowia. No cóż, każda taka pozycja jest warta uwagi, aby zauważyć dwie strony medalu. Zrozumieć zarówno frustracje pacjentów, ale też pracowników służby zdrowia, którzy często dwoją się i troją, a nie zawsze się wszystkim pomóc i im dogodzić.
I to już wszystkie pozycje, które zwróciły moją uwagę. Skusicie się na jakąś? A może czekacie na premierę jakiejś innej pozycji, która nie trafiła na moją listę? Dajcie znać w komentarzu :)

Pozdrawiam,
Katka, czytamiogladam.pl

You May Also Like

0 komentarze